Co można zobaczyć w północnej Grecji?

Mini przewodnik turystyczny

Riwiera Olimpijska – co to jest i gdzie

70-kilometrowy pas wybrzeża w środkowej Macedonii to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów zakątków Hellady. Łączy piękno bajecznych plaż z wysokimi górami pełnymi skalistych urwisk, idealnymi do wspinaczki i pieszych wędrówek. Nad zachwycającym pejzażem góruje Olimp, najwyższy szczyt Grecji i miejsce, gdzie niegdyś mieszkali bogowie.  Riwiera Olimpu jest również celem wypraw badaczy historii, przybywających tu, by zobaczyć niezliczoną liczbę zabytków.

Riwiera Olimpijska – kiedy jechać

Sezon turystyczny zaczyna się na Riwierze Olimpijskiej w maju, ale jeśli chcecie spędzić wakacje bardzo aktywnie – na przykład na wyprawach w góry czy wspinaczce, warto przyjechać wcześniej, kiedy temperatury są niższe. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu – ponad 35 stopni Celsjusza nie dziwi nikogo. We wrześniu i październiku temperatury bardziej sprzyjają zwiedzaniu ciekawych miejsc.

Co zwiedzać?

Dolina Tempi

Piękna zieleń, szum wody i wspaniałe widoki na strome zbocza – popodziwiaj cudowną naturę w wąwozie znajdującym się pomiędzy Olimpem a górami Ossa, którego dnem płynie rzeka Pinios. Legenda głosi, że dolina powstała po kłótni braci Zeusa i Posejdona. Gdy Zeus cisnął grom – powstał wąwóz, a gdy Posejdon uderzył w ziemię trójzębem – wypłynęła woda. Tak naprawdę to długi na 10 km wąwóz, który otaczają urwiska o wysokości nawet 500 m. Dolinę wypełnia piękna roślinność. Znajduje się tu też Agia Paraskevi – sanktuarium, do którego można dojść mostem wiszącym nad rzeką. Nieopodal Agia Paraskevi znajdują się dwa ciekawe miejsca – to pięknie położone źródła Afrodyty i nimfy Dafne.

Dolina Mavrologos z wąwozem Enipeas

Dolina Mavrologos z wąwozem Enipeas na końcu to popularny szlak turystyczny, który wiedzie na Mitikas – najwyższy szczyt Olimpu. W sezonie może tu być tłoczno, ale wszystko wynagradza przyroda: bujna roślinność, mijane po drodze wodospady, interesujące skalne formacje sprawiają, że jest to często odwiedzana atrakcja turystyczna. Piesza wędrówka z Litochoro do Withos pięknym wąwozem trwa godzinę. Wodospady wpadają do mitologicznych Wanien Afrodyty. To propozycja dla osób, lubiących aktywny wypoczynek! Obcowanie z dziką naturą wspaniale wpłynie na Twoje samopoczucie.

Prionia – początek szlaku na Olimp


Wspaniałe pejzaże można podziwiać z najwyższego punktu w okolicy na wysokości 1120 m n.p.m. Znajduje się tu również schronisko, do którego można dotrzeć samochodem. Olimp jest jednym z najważniejszych symboli Grecji, mityczną siedzibą bogów. Na terenie masywu utworzony został Park Narodowy Góra Olimp, który znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Szczyty Olimpu mają około 2900 m n.p.m. Wejście na nie jest możliwe, ale warto rozłożyć to wyzwanie na przynajmniej dwa dni, z noclegiem w schronisku. Do wyprawy należy się dobrze przygotować: ważne są wygodne buty i odpowiednie ubranie, bo różnica temperatur między górami a nadmorskimi plażami jest duża. I nie schodzić z wytyczonych szlaków – dla własnego bezpieczeństwa i z szacunku dla przyrody.


Skansen Paleos Panteleimonas (Stare Panteleimonas)


Najciekawiej jest wybrać się na pieszą wycieczkę krętą i bardzo wąską drogą na wzgórze, na którym mieści się Stary Panteleimon. Zwiedzanie skansenu, czyli 200-letniej wioseczki, położonej na zboczach niskiego Olimpu na wysokości 460 m n.p.m., z zachowanymi domostwami, kościółkiem i przepięknym placem porośniętym 200 – letnimi platanami to jak podróż w czasie. Cała wioska pachnie ziołami, a w nawet w deszczowe dni doskonale widać stąd Zatokę Egejską. Znajdują się tu również m.in. liczne sklepy z pamiątkami i knajpki.

Ano Skotinas

Niezwykła stara osada położona na wysokości 750 m.n.p.m., w której znajdują się XVII i XVIII-wieczne
domy zbudowane z kamienia. Otoczona bukowymi lasami.

Starożytne miasto Dion


Miasto i kompleks świątynny u stóp masywu Olimpu, którego pozostałości znajdują się w pobliżu współczesnej, greckiej miejscowości Dion w prefekturze Pieria. Niegdyś było to sanktuarium macedońskie, gdzie szczególnie czczono bogów olimpijskich. Zlokalizowane ok. 20 km od miejscowości Paralii. To bardzo ciekawe miejsce dla miłośników antycznej historii. Oprócz osady mieściły się tu świątynie Demeter i Izydy oraz teatry, które zachowały się z czasów hellenistycznych i rzymskich. Warto zobaczyć ten największy teren prac archeologicznych we współczesnej Grecji. Jest tu też muzeum, a latem w teatralnych ruinach można usłyszeć operę lub obejrzeć sztukę z klasycznego repertuaru. Ciekawe miejsce to też willa Dionizosa ze słynną mozaiką, która ukazuje Dionizosa na rydwanie. I najstarsze w Europie publiczne toalety.

Wergina


Można tu zwiedzić grobowce królów macedońskich, w tym Filipa Macedońskiego, przepięknie położone w naturalnym kopcu w ziemi.

Meteora – wiszące klasztory w Grecji

To jedne z najbardziej znanych klasztorów w Grecji. Znajdują się na wysokości 600 metrów nad poziomem morza i są otoczone przez góry. Należą do najpopularniejszych miejsc wśród turystów, którzy przyjeżdżają na wakacje do Grecji. Meteora w Grecji znajdują się w środkowej części kraju, niedaleko miasta Kalambaka. Zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Widoki są naprawdę imponujące. Zbudowano je w XIV wieku. Są jednymi z najstarszych klasztorów w Grecji i najbardziej znanymi na świecie. W klasztorach mieszkało wielu zakonników i mnichów. Obecnie są otwarte dla turystów i można niektóre zwiedzać. Meteora to atrakcja turystyczna, która łączy dzieło natury i działania rąk ludzkich. Zdecydowanie warto ją zobaczyć podczas wakacji na Riwierze Olimpijskiej. Na płaskich szczytach skalnych formacji, które przypominają słupy lub maczugi, znajdują się klasztory. Było ich 24, zostało sześć i nadal robią niesamowite wrażenie. Można na ich teren wejść po wykutych w skale schodach. Zwiedzanie jest zwykle ograniczone do kilku godzin dziennie. W końcu nadal mieszkają tu mnisi.

Wyspa Skiathos


Prawdziwy raj na ziemi – jedna z najbardziej malowniczych greckich wysp. W tym bajkowym miejscu znajduje się ponad 60 przepięknych plaż. Życie toczy się tutaj powoli a plażowicze mogą oddać się błogiemu lenistwu na jednej z największych i najładniejszych plaż wyspy – Koukounaries, której piasek mieni się w promieniach słońca. Opalanie tutaj będzie zatem wyjątkowe! W mieście Skiathos warto przejść się urokliwymi, wąskimi uliczkami mijając typowe białe domki z niebieskimi okiennicami, by poczuć prawdziwie grecki klimat. Warto również wejść na wieżę zegarową – punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę.

Zamek Platamonas

Twierdza wzniesiona w XI w. przez krzyżowców, zdobyta później w 1470 roku przez Wenecjan a następnie w 1556 r. przez Turków. Ruiny zamku aktualnie są miejscem wydarzeń kulturalnych, m.in. sierpniowego tanecznego Festiwalu Olimpu.

Saloniki


Saloniki drugie co do wielkości miasto w północnej Grecji nad Morzem Egejskim. Jest stolicą regionu Makedonii. Nie brakuje tam zabytów, takich jak antyczny amfiteatr, starożytna świątynia i wiele innych. To popularny kierunek turystyczny ze względu na piękną pogodę oraz wspaniałe plaże. Saloniki to miasto w Grecji, które warto zobaczyć ze względu na jego wyjątkową atmosferę. Jest jednym z najstarszych miast w Europie, które ma wiele do zaoferowania turystom. Antyczny amfiteatr czy też muzeum archeologiczne to tylko jedne z zabytków. Saloniki są także świetnym miejscem na zakupy, ponieważ można tu znaleźć wiele sklepów i marketów z lokalnymi produktami o autentycznej recepturze. Greckie Saloniki słyną z tego, że jest to miasto wielu kultur, ponieważ przez wieki były one przenikane przez różne narody i religie. Można zobaczyć wpływy takich kultur jak żydowska, turecka, włoska czy chorwacka. Dziś miasto jest głównym ośrodkiem handlu i przemysłu w Grecji.

Katerini

To wielkie miasto Riwiery Olimpijskiej. Około 56-tysięczna miejscowość może się wydawać zbyt głośnym miejscem na wakacyjny wypoczynek, ale turyści doceniają ją za możliwość zrobienia tu tanich zakupów. Ci, którzy wolą zwiedzanie, mogą zajrzeć do katedry Thia Analipsi, kościoła świętej Katarzyny oraz Pondian Museum. Katerini nie leży nad wodą. Na najbliższe plaże – Paralia Katerinis i Olimpic Beach, które są znanymi kurortami Riwiery Olimpijskiej – trzeba dojechać autem lub komunikacją zbiorową. Do pokonania jest 9-10 km, ale warto. Obydwie plaże są piaszczyste i wysoko oceniane przez turystów.

Inne miasta – Leptokaria, Litochoro, Nei Pori, Korinos


Do znanych miejscowości Riwiery Olimpijskiej zalicza się też Leptokaria  spory ośrodek turystyczny, dobry wybór dla wielbicieli sportów wodnych. Turyści uważają, że warto odwiedzić także położone u stóp gór Litochoro czy nadmorskie kurorty Nei Pori albo Korinos – z pięknymi plażami. Miast i miasteczek na Riwierze Olimpijskiej jest tak wiele, że każdy wybierze ciekawe miejsce dla siebie. Wszystkie mieć będą wspólne mianowniki: pięknie krajobrazy, pyszne jedzenie, miłych ludzi.

Źródła:
1. https://r.pl/atrakcje/grecja/riwiera olimpijska
2. https://podroze.onet.pl/ciekawe/riwiera-olimpijska-ciekawe-miejsca-atrakcje turystyczne-co-zobaczyc/5ttlvdy
3. https://www.grecos.pl/przewodniki/przewodnik-po-riwierze-olimpu